Yayınlarımız

MELODİKA ÖĞRENİYORUM 1

Nefesli ve tuşlu çalgı olma gibi iki önemli özelliği olan melodika; solo ve grup müziği yapılmasında oldukça avantajlı bir enstrümandır. Taşınabilirliği, sahip olunabilme kolaylığı ile okullarda müzik eğitiminde hızla yerini bulacağına inandığımız bu enstrüman, müzik eğitiminde bütün klavyeli enstrümanlara ve hatta üflemeli enstrümanlara giriş için son derece faydalıdır. Konuyla ilgili çalışmalara başladığımızda Melodika metodu konusundaki kitapların yok denecek kadar az sayıda olmasının, bu kadar önemli bir enstrümanın yaygınlaşmasındaki en önemli eksiklerden biri olduğunu gördük. Elinizdeki kitaplar dizisi bu amaçla hazırlandı. Bu kitaplar hazırlanırken şu noktalara dikkat edildi.

  • İlk öğrenime yönelik iki ayrı ciltten oluşan, basamak yöntemiyle basitten zora doğru giden iki ayrı kitap olmasını uygun gördük. ( Melodika Öğreniyorum 1, Melodika Öğreniyorum 2 )
  • 1. Metodun ilköğrenime hitap etmesi düşünülerek metotta fotoğraf, şekil, illüstrasyon gibi betimlemelere yer verildi.
  • Solo çalmanın yanında grup müziği yapma becerilerinin ve sevgisinin oluşmasına özellikle dikkat edildi ve bu doğrultuda düet, trio, quartet çalışmalarına yer verildi. Bunları yaparken balans düşüncesi ve nüanslar da ihmal edilmedi.
  • Çocukların müziğe ilgilerini arttıran ve hayal güçlerini genişleten melodik, popüler parçalar seçilmesine özen gösterildi.
  • I. Metot yalnızca Do majör tonalite ve ilgilisi La minör tonalitesinden oluşarak hazırlandı. Kitap sonunda öğrencinin doygun müzik bilgisine sahip olması ve müzikal fikri oluşması da amaçlandı.
  • Konular standart betimlemelerle belirtildi.
  • Orkestral fikri geliştirmek ve daha çekici kılmak için metodun sonunda albüm adı altında parçalara akor şifreleriyle yer verilerek solo ve grup müziği repertuara kazandırıldı. Aynı zamanda öğretmen arkadaşlara org, gitar, akordeon, piyano gibi enstrümanlarla eşlik etme imkanı ve kolaylığı düşünüldü.
  • Ülkemizde bu amaçla yazılmış, ilk kitaplar olma nedeniyle, müzik eğitimine anlamlı ve önemli katkılar sağlayacağını umarak tüm öğrencilere ve öğretmen arkadaşlara başarılar dileriz.
  • Paylaşımlarınız için: info@aydinyavas.com

Not: Sevgili öğrenciler, değerli öğretmen arkadaşlarım; 26 yılımı eğitim, konser, festival ve performansla geçirmiş biri olarak, sizlere daha iyi hizmet edebilmek amacıyla Ağustos 2011 tarihi itibariyle yayıncı ve yazar olarak birlikte olmaya başladık. Teknolojinin gelişimine ayak uydurarak bu basımda QR kod uygulamasını getirdik. Tarayıcı ile tarayacağınız QR kodlar, sizi parçalara yönlendirecekler. Bu şekilde parçaların ezgilerini ve hızlarını duyarak, daha çabuk öğrenme ve orkestra eşliğinde daha keyifli çalmanız amaçlandı. Birinci tekrarlar parçanın karakterini hissettiren enstrümanlarla çalındı, ikinci tekrarlar melodikalara bıraklıdı.  

SİPARİŞLERİNİZ İÇİN İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ :  

TEL : 0537 423 93 10 -  0222 266 68 05

MAİL : info@aydinyavas.com

ADRES : Vişnelik Mah. Öğretmenler Cad. No: 27/A/ ESKİŞEHİR