Yayınlarımız

MELODİKA ÖĞRENİYORUM 1 RENKSİZ

Nefesli ve tuşlu çalgı olma gibi iki önemli özelliği olan melodika; solo ve grup müziği yapılmasında oldukça avantajlı bir enstrümandır. Taşınabilirliği, sahip olabilme kolaylığı ile okullarda müzik eğitiminde hızla yerini bulacağına inandığımız bu enstrüman, müzik eğitiminde bütün klavyeli enstrümanlara ve hatta üflemeli enstrümanlara giriş için son derece faydalıdır. Konuyla ilgili çalışmalara başladığımızda Melodika metodu konusundaki kitapların yok denecek kadar az sayıda olmasının, bu kadar önemli bir enstrümanın yaygınlaşmasındaki en önemli eksiklerden biri olduğunu gördük. Elinizdeki kitaplar dizisi bu amaçla hazırlandı. Bu kitaplar hazırlanırken şu noktalara dikkat edildi:

  • İlk öğrenime yönelik iki ayrı ciltten oluşan, basamak yöntemiyle basitten zora doğru giden iki ayrı kitap olmasını uygun gördük. ( Melodika Öğreniyorum 1, Melodika Öğreniyorum 2 )
  • Solo çalmanın yanında grup müziği yapma becerilerinin ve sevgisinin oluşmasına özellikle dikkat edildi ve bu doğrultuda düet, trio, quartet çalışmalarına yer verildi. Bunları yaparken balans düşüncesi ve nüanslar da ihmal edilmedi.
  • Çocukların müziğe ilgilerini arttıran ve hayal güçlerini genişleten melodik, popüler parçalar seçilmesine özen gösterildi.
  • Melodika Öğreniyorum 2 tekamülü (gelişmeyi) hedefledi. Onaltılık, noktalı sekizlik, noktalı onaltılık, triole vs. gibi pek çok ritim grubu öğrenime katıldı.
  • Melodika Öğreniyorum 2 metodunda, Sol majör, Fa majör, Re majör tonaliteleri ve Mi minör, Re minör, Do minör anlatılmış; ilgili etütler ve melodik parçalarla solo, düet, trio olarak işlenmiştir. Metodumuzun ikinci bölümü ise olmazsa olmazımız, kendi kültürümüze ayrıldı. Türk müziğimiz; halk müziği ve geleneksel Türk müziği olarak öğrencilerimizin anlayabileceği düzeyde genel kalıplarla anlatıldı. Sevilen ezgisel melodilerle desteklendi. Metodumuzda bölgesel ezgilere ve son bölümde ise albüm çalışması ile farklı parçalara yer verildi.
  • Majör ve minör tonları ve de makamları anlatırken, melodika tuşesinde hangi sesler aldığını göstererek, daha kolay anlaşılması hedeflendi.
  • Değerli öğretmen arkadaşlarım, sevgili öğrenciler; Melodika Öğreniyorum 1 ve 2 sadece melodika enstrümanı öğreten bir metod değil pek çok enstrümanda kullanılabilecek bir kaynak ve arşivdir. Müzik eğitimimizde eksikliğini hissettiğim konuların giderilmesi anlamında yardımcı olabildiysem, bu en büyük mesleki mutluluğum olacaktır.
  • Ülkemizde bu amaçla yazılmış ilk kitaplar olma nedeniyle, müzik eğitimine anlamlı ve önemli katkılar sağlayacağını umarak tüm öğrencilere ve öğretmen arkadaşlara başarılar diliyoruz.  

 

SİPARİŞLERİNİZ İÇİN İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ  

TEL : 0537 423 93 10 -  0222 266 68 05

MAİL : info@aydinyavas.com

ADRES : Vişnelik Mah. Öğretmenler Cad. No: 27/A/ ESKİŞEHİR